Usługi prawne

Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenia powstałe w wyniku wichury? Na co możesz liczyć?

Wrzesień 10, 2020

Klimat się zmienia – o tym słyszeli i wiedzą już chyba wszyscy. I choć specjaliści ostrzegają, że musimy przygotować się na coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe, to jednak co roku doniesienia medialne o wichurach zrywających dachy i łamiących drzewa niepokoją i wzbudzają obawy. Bo przecież może to przytrafić się każdemu. Co zrobić, gdy wichura zerwie dach, złamany konar drzewa, wybije okno lub uszkodzi budynek? Jak ubiegać się o odszkodowanie i na jakie kwoty można liczyć?

Jakie wydatki pokrywa odszkodowanie? Nie tylko remont

Po pierwsze  wszyscy poszkodowani w wyniku burzy, wichury czy nawałnicy, którzy ubezpieczyli swoje budynki od takich wypadków, mogą starać się o rekompensatę  za zniszczone mienie. Ale to nie wszystko. Ubezpieczenia obejmują także zwrot kosztów za zakup materiałów niezbędnych do zabezpieczenia uszkodzonych budynków przed dalszymi zniszczeniami. Chodzi tu na przykład o folię, którą przykryjemy dziury powstałe w wyniku zerwania dachu czy wybicia okien.

Koszty samych materiałów nie wyczerpują katalogu wydatków, jakie czekają właścicieli budynków poszkodowanych w wichurze. Wydatki generuje także wynajęcie ekipy remontowo-budowlanej, która zabezpieczy mienie. Specjaliści tacy jak murarze, dekarze czy stolarze zazwyczaj wysoko cenią swoje usługi, zatem to także istotne obciążenie dla domowego budżetu.

 

Mienie uszkodzone w następstwie wichury. Co robić?

Gwałtowna nawałnica i świadomość strat niewątpliwie powodują szok i przerażenie. Gdy jednak pierwsze emocje opadną, należy od razu zacząć działać. Dzięki temu staranie się o odszkodowanie przebiegnie sprawniej i pochłonie mniej nerwów, i tak już nadszarpniętych w wyniku działania żywiołu. Poniżej zamieszczamy instrukcję, co robić, krok po kroku.

 

1.     Sfotografuj wszystkie szkody

Zanim podjęte zostaną jakiekolwiek prace remontowe, niezbędne jest dokładne sfotografowanie wszystkich uszkodzeń. To niezwykle ważne, gdyż dokumentacja zdjęciowa pozwoli na przedstawienie ubezpieczycielowi zakresu szkód i skutecznie uniemożliwi ich kwestionowanie. Idealnie, jeśli poszkodowani posiadają także zdjęcia budynków sprzed nawałnicy.

2.     Kup materiały niezbędne do zabezpieczenia uszkodzeń

Kupując materiały nie wolno zapominać o fakturach i paragonach – trzeba je skrupulatnie kolekcjonować i przechowywać w jednym miejscu, dobrze jest je także skserować.

3.     Jak najszybciej zabezpiecz szkody

Z zabezpieczeniem uszkodzeń nie należy zwlekać, by ubezpieczyciel nie zarzucił Poszkodowanemu przyczynienia się do powiększenia rozmiarów szkody. Po zabezpieczeniu mienia warto wykonać zdjęcia i przechowywać je razem z pozostałą dokumentacją.

4.     Dowiedz się, czy jednostki samorządowe wystąpiły z propozycją pomocy

Jeśli wichura uszkodziła więcej budynków w okolicy, samorządy zapewne wystąpią także z własną propozycją pomocy i wsparcia. Może być to wsparcie w zakresie odbudowy domu, przekazanie niezbędnych materiałów, udzielenie wsparcia psychologicznego, zapewnienie lokalu tymczasowego.

 

Jak zgłosić i naprawić szkodę?

Każda umowa ubezpieczeniowa zawiera postanowienia określające sposób i termin zgłaszania szkód. To niezwykle ważne, gdyż w nawale obowiązków i pracy łatwo taki termin przeoczyć. Gdy już formalności z tym związane zostaną dopełnione, właścicieli uszkodzonych zabudowań czeka wizyta rzeczoznawcy. Obejrzy on wszystkie szkody, oceni ich zakres i sporządzi spis oraz protokół. Warto uczestniczyć w tej czynności i dopilnować, czy nic nie zostało pominięte ani umniejszone. 

 

Jaką kwotę wypłaci ubezpieczyciel?

Ostatnim, ale niewątpliwie tym, który budzi najwięcej kontrowersji etapem, jest określenie wysokości i wypłata odszkodowania. Tu należy mieć na uwadze, że wciąż niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują praktyki, które mają na celu wypłacenie jak najmniejszej kwoty. Na przykład obniżenie sumy pieniędzy o kwoty uzyskane w wyniku pomocy publicznej – choć Sąd Najwyższy uznał takie działanie za nieuprawnione, należy zachować czujność.

Zdarza się  również, że już w umowach ubezpieczeniowych zawarte są zapisy o tzw. amortyzacji, czyli  uwzględnieniu zużycia technicznego ubezpieczanego budynku, które zmniejsza ostateczną kwotę świadczenia. Wysokości wypłacanego odszkodowania bywają także zaniżane poprzez zastosowanie tzw. zasady proporcji, która uwzględnia porównanie wysokości sumy ubezpieczenia i wartości ubezpieczanego mienia.

 

Czy warto poprosić o pomoc prawnika?

Z powodu uszkodzeń w wyniku wichury lub nawałnicy najczęściej cierpią właściciele domów jednorodzinnych i budynków gospodarczych. Dlatego bezdyskusyjna pozostaje konieczność posiadania polisy ubezpieczającej mienie uwzględniającej następstwa klęsk żywiołowych. Jednak często zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe niezbyt chętnie wypłacają całe kwoty należne z tytułu ubezpieczenia za uszkodzenie budynku. Warto więc znać swoje prawa i wiedzieć, na co można liczyć i o co się starać.

Ogrom formalności, skomplikowane przepisy i zawiłości prawne sprawiają, że często trudno jest samodzielnie doprowadzić sprawę z ubezpieczycielem do końca. Dlatego warto sięgnąć po wsparcie specjalistów. W Kancelarii prawno-rachunkowej ULTIMA takie sprawy to nasza codzienność. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiemy, jakie kroki należy podjąć, by zapewnić poszkodowanemu jak najpełniejsze odszkodowanie za poniesione straty.
Wróć

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania

zapraszamy do kontaktu

Ultima Kancelria

ULTIMA Sp. z o.o.

Kancelaria prawno-rachunkowa

Kontakt