Usługi prawne

Księgowość dla firm - co zyskujesz, zlecając to specjalistom

Luty 15, 2021

Księgowość to nieodzowny element prowadzenia firmy. Jest ona konieczna, jeśli chcemy, by nasz biznes działał całkowicie płynnie oraz legalnie. Z jednej strony zdawałoby się, że najlepiej samemu dbać o swoje interesy, a z drugiej - nie jest to łatwe. Wielu przedsiębiorców ma wątpliwości, czy zdecydować się na zarządzanie sprawami dotyczącymi rozliczeń, wynagrodzeń, ksiąg rozliczeniowych samodzielnie - np. zatrudniając do tego dodatkowego pracownika - czy też zainwestować w usługi biur rachunkowych.

Bezcenna wiedza specjalistów

W przypadku małych firm, prowadzenie księgowości polega na wypełnianiu  jedynie kilku ewidencji, takich jak księga przychodów i rozchodów bądź ewidencja przychodów w zależności od rodzaju opodatkowania, rejestr VAT sprzedaży i zakupów, ewidencja środków trwałych czy ewidencja przebiegu pojazdu. Nie jest to jednak aż tak proste, jak mogłoby się wydawać. Niezbędna będzie wiedza na temat prowadzenia rachunkowości, prawa podatkowego i gospodarczego. Na czynności związane z księgowością i śledzeniem zmian w obowiązujących przepisach trzeba poświęcić czas i nie wolno o tym zapominać.

Jeśli firma jest spółką akcyjną, spółką z o.o., komandytową, komandytowo-akcyjną lub osiągnęła przychody netto ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy w wysokości stanowiącej co najmniej równowartość w złotych 2 mln euro, to jest zobowiązana do prowadzenia tzw. pełnej księgowości. Jest ona skomplikowana, ale jednocześnie ma wiele zalet - pozwala na szczegółowe kontrolowanie finansów przedsiębiorstwa, daje wgląd we wszystkie przeprowadzane działania, umożliwia analizowanie działalności.

Obecnie współpraca z zewnętrznymi biurami jest zdecydowanie ułatwiona dzięki temu, że można realizować ją online. Wszystkie dokumenty można przesłać internetowo, więc mamy do nich dostęp w każdej chwili. I co więcej - koszty takiej usługi są niższe niż w przypadku zatrudnienia księgowej na pełen etat.

Co zyskuje firma, zlecając obsługę rachunkową?

Zlecenie prowadzenia księgowości zewnętrznej firmie pozwala zaoszczędzić - tak pieniądze, jak i czas oraz... nerwy. Po pierwsze, w przypadku kiedy przedsiębiorca decyduje się na samodzielne zarządzanie kwestiami rachunkowymi, najprawdopodobniej będzie zmuszony zatrudnić dodatkowego pracownika, a co za tym idzie, płacić mu wynagrodzenie. Jeśli porównać jego wysokość do stawki, jakiej oczekuje biuro rachunkowe, to widać, że inwestycja jest korzystna. W Kancelarii Prawno - Rachunkowej ULTIMA cena usługi jest uzależniona jest od ilości generowanych dokumentów, co pozwala na optymalizację kosztów obsługi.

Zdecydowanie się na zlecenie prowadzenia księgowości zewnętrznemu wykonawcy przynosi przedsiębiorstwu dodatkową korzyść w postaci kontaktu ze specjalistami w zakresie prowadzenia firmy. Wykwalifikowani pracownicy biur i kancelarii prawno-rachunkowych potrafią ostrzec przed ryzykownym działaniem, zaproponować odpowiednie rozwiązanie problemu, doradzić w przypadku wątpliwości, a także powiedzą, jak w zgodny z prawem sposób zoptymalizować wydatki firmy oraz obniżyć podatki. Dopilnują wszelkich terminów, przypomną o opłatach, zatem przedsiębiorca może ze spokojną głową skupić się na prowadzeniu swojej działalności i mieć pewność, że jego rozliczenia z fiskusem lub ZUS-em zawsze będą odpowiednio przeprowadzone.

Bezpieczeństwo rachunkowe firmy w dobrych rękach

Specjaliści zatrudnieni w biurze rachunkowym to także osoby, które mogą reprezentować firmę w urzędach. W związku z tym, że dokumentacja księgowa jest przechowywana w biurze rachunkowym, to właśnie tam skierują swoje kroki urzędnicy w przypadku ewentualnej kontroli skarbowej. Dzięki temu przedsiębiorca unika stresu związanego z powyższymi czynnościami, a jednocześnie wie, że wszelka dokumentacja jest zawsze w należytym porządku.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC biur rachunkowych zapewnia ich klientom bezpieczeństwo w przypadku popełnienia błędu przy wykonywaniu czynności przez księgowego. Z ubezpieczenia biura rachunkowego można uzyskać odszkodowanie, które pokryje wszystkie szkody do wysokości co najmniej 10.000 euro, bo taka jest minimalna suma gwarancyjna.

Warto zaznaczyć, że powierzenie zewnętrznej firmie prowadzenia księgowości nie oznacza, że przedsiębiorca może o niej zupełnie zapomnieć. Współpraca - to słowo w tym przypadku kluczowe. Właściciel firmy powinien regularnie kontaktować się z biurem, aby w odpowiednim terminie dostarczać mu dokumenty, odpowiadać na pytania, ustalać strategię, a czasem udzielać wyjaśnień. Można także wyznaczyć do tego pracownika. 

Z całą pewnością wielu “mniejszych” przedsiębiorców poradzi sobie z prowadzeniem księgowości samodzielnie, np. wykorzystując programy do tego przeznaczone, czy też kształcąc się dodatkowo w tym kierunku. Niewątpliwie jednak są przypadki, w których zlecenie tego zadania odpowiednim specjalistom zaoszczędzi zarówno stresu, jak i pieniędzy.

Wróć

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania

zapraszamy do kontaktu

Ultima Kancelria

ULTIMA Sp. z o.o.

Kancelaria prawno-rachunkowa

Kontakt