Usługi prawne

Windykacja – sposób na skuteczne odzyskanie należności

Luty 11, 2021

Bez względu na to, czy to my jesteśmy dłużnikami, którzy otrzymali pismo od windykatora, czy też to nam ktoś zalega z zapłatą i chcielibyśmy skutecznie odzyskać swoje pieniądze, warto poznać zasady windykacji. Pozwoli to zrozumieć sam proces i – być może – uniknąć poważnych tarapatów.

Czym jest windykacja?

Najpełniej istotę windykacji odda definicja, która określi zarówno jej cel jak i charakter. Celem windykacji jest odzyskanie należności, które przeprowadzone może być wyłącznie w zgodzie z literą prawa. Zatem prowadzenie działań windykacyjnych jest legalne i może opierać się tylko na działaniach dopuszczalnych przez prawo.

Rodzaje windykacji

Wyróżnia się dwa rodzaje windykacji, które różnią się od siebie podejmowanymi środkami:

  • Windykacja miękka – to wszelkie działania, mające doprowadzić do polubownego zakończenia sprawy. Przede wszystkim jest to nawiązanie kontaktu z dłużnikiem poprzez wysyłanie mu monitów przypominających o konieczności spłaty zaległości. Są to zarówno pisma dostarczane w tradycyjnej formie, jak również kontakty telefoniczne lub mailowe. Działania te mają doprowadzić do uregulowania długów lub ustalenia warunków ugody zawierającej nowy plan spłaty należności. 
    Korzyścią z zastosowania tej formy windykacji jest przede wszystkim duża szansa na uniknięcie kosztownego i długotrwałego procesu sądowego, gdyż w wielu przypadkach windykacja polubowna przynosi oczekiwane skutki i zadłużenie zostaje spłacone.

  • Windykacja twarda - jeśli dotychczas podjęte kroki polubowne nie przynoszą spodziewanych rezultatów lub w sytuacji, gdy dłużnik jest nieuchwytny, pozostaje podjęcie kroków bardziej zdecydowanych, czyli skierowanie sprawy do sądu.
    Gdy wyrok sądu się uprawomocni, do działania przystępuje komornik, który w ramach postępowania egzekucyjnego podejmuje działania mające na celu odzyskanie należności - m.in. dokonuje zajęcia rachunków bankowych dłużnika oraz jego wynagrodzenia za pracę. Należy jednak pamiętać, że postępowanie sądowe generuje koszty - opłaty uzależnione są od wysokości zobowiązania, którego sprawa dotyczy.

Dla kogo jest windykacja?

Odpowiedź jest prosta - właściwie dla każdego. Mogą z niej skorzystać zarówno firmy i przedsiębiorcy, którzy nie mogą doczekać się spłat zaległych faktur za usługi czy towary, jak też osoby prywatne. Co ważne, im wcześniej rozpocznie się windykacja, tym szybciej pojawi się szansa na odzyskanie należności. 

Z punktu widzenia dłużnika zaś, windykacja to rozwiązanie o wiele bardziej korzystne niż proces sądowy. Z firmą windykacyjną warto rozmawiać, gdyż zarówno w jej interesie, jak i interesie wierzyciela leży po prostu odzyskanie należności, zatem zawsze jest szansa na zawarcie ugody i rozwiązanie problemu bez ingerencji sądu. Należy też sobie uświadomić, że polubowne załatwienie sprawy pozwoli nie tylko na uniknięcie wysokich kosztów procesu sądowego i egzekucji komorniczej, ale również stresującej rozprawy sądowej czy wizyty komornika we własnym domu bądź firmie.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów?

W odzyskaniu długów pomóc może firma lub kancelaria specjalizująca się w windykacji. Zajmują się one windykacją długów na zlecenie klienta, oferując swoje doświadczenie, wiedzę z zakresu obowiązujących przepisów prawa, czy też sprawdzone rozwiązania logistyczne. Niewątpliwie pismo ponaglające do spłaty długu wystosowane przez profesjonalną firmę zadziała na dłużnika o wiele bardziej motywująco niż list od samego wierzyciela. Pamiętajmy także, że legalnie funkcjonujące firmy windykacyjne zawsze działają zgodnie z prawem - nie ma więc obaw o nieprofesjonalne zachowania czy przekroczenie uprawnień.

Wróć

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania

zapraszamy do kontaktu

Ultima Kancelria

ULTIMA Sp. z o.o.

Kancelaria prawno-rachunkowa

Kontakt